• Home
  • Executive & Staff

Executive & Staff

EXECUTIVE BOARD

David Wansbrough OAM (President)

  • Partner, Evans & Partners Pty Ltd Stockbrokers
  • President, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Olympian - Hockey, Seoul 1988, Barcelona 1992 Silver Medallist
  • Immediate Past Committee Member, Olympians Club of Victoria
  • Olympic Television Commentator, 2004, 2008 & 2012 Olympic Games
  • Australian Sports Medal, 2000
  • Player of the Tournament, Champions Trophy, 1997
  • Triple Gold Medallist, Champions Trophy, 1989, 1990 & 1994
  • Director, Kindilan Society

 

Stephen Moneghetti AM (Vice President)

  • Chef de Mission, Gold Coast 2018 Australian Commonwealth Games Team
  • Olympian - Athletics – Marathon, Sydney 2000, Atlanta 1996, Barcelona 1992, Seoul 1988
  • Vice President, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Captain of the Australian Athletics Team, Sydney 2000 Olympic Games
  • Immediate Past Chairman, Victorian Institute of Sport
  • Mayor of Melbourne Games Village and Chef de Mission of the 2010 Australian Commonwealth Games Team – Delhi, India
  • Chef de Mission, 2014 Australian Commonwealth Games Team – Glasgow, Scotland
  • Chair, Leap Performance Pty. Ltd.
  • Ballarat Sports Person of the Year Award - six times
  • Victorian Male Sports Star of the Year, 1989
  • Number One Marathon Runner In The World, Ranked by Athletics International, 1994

Mark Turnbull OAM (Vice President)

  • Managing Director, New Tack Events Pty Ltd
  • Event Director, Sailing World Cup / Sail Melbourne 2012 - present
  • Olympian – Sailing, Sydney 2000 Gold Medallist
  • Vice President, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Committee Member, Olympians Club of Victoria, 2009 - present
  • Operations Director, Volvo Ocean Race Melbourne, 2006 & 2017
  • World Champion, Sailing (470 men) 2000
  • Medal of the Order of Australia, 2001
  • Victorian Institute of Sport, Athlete of the Year, 2000
  • Chairman, Sail Melbourne, 2004 - 2009
  • Committee Member, World Sailing, Youth Events Committee, 2017 - present

 

Katya Crema (Executive Member)

  • PricewaterhouseCoopers Manager - Real Estate Advisory
  • Olympian - Ski Cross, Freestyle Skiing, Vancouver 2010, Sochi 2014
  • Board Member, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • 3 x World Championships Australian Team Member - 2009, 2011, 2013
  • 5 x Australian Ski Cross National Champion
  • Olympic Winter Games Commentator - Channel 7, PyeongChang 2018
  • Associate Director, Crema Group - 2014 - 2018
  • Bachelor of Environments (Architecture) - University of Melbourne
  • Masters of Property - University of Melbourne
  • VIS Athlete Career & Education Award recipient 2010 & 2011
  • AIS Tertiary Education Award recipient 2011
  • Co-founder of Women of ABP (Architecture, Building & Planning) network group
  • Ski & Snowboard Australia National Alpine Committee member, 2016 - present
  • Chicks with Stix program coach & mentor, 2013 - present
  • Ambassador for Mount Hotham Alpine Resort

 

David Culbert (Executive Member)

  • Director, Jump Media & Marketing Pty Ltd
  • Olympian - Athletics Barcelona 1992, Seoul 1988
  • Board Member, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Director, Aussie Aths Pty Ltd
  • 3 x Australian long jump champion
  • Commonwealth Games Dual Silver Medallist, 1986, 1990 and 1994
  • Bachelor of Business (Sports Management), Deakin University
  • Broadcaster; Summer and Winter Olympics, 2000-2018
  • IAAF Press Commission 1999-2007, IAAF TV Commission 2008-2016
  • Life Member, Athletics Australia
  • Olympians Club of Victoria Committee, 2008-2016

 

Linley Frame (Executive Member)

  • Athlete and Coach Services, Swimming Victoria, 2013 – present
  • Olympian – Swimming, Barcelona 1992
  • Board Member, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • World Swimming Championships Perth, 1991, Gold and Dual Silver Medallist
  • Pan Pacific Championships, Atlanta 1995, Edmonton 1991, Tokyo 1989
  • World Short Course Championships – Spain 1993, Rio de Janeiro 1995 Dual Silver and Bronze Medallist
  • Australian Institute of Sport Scholarship Holder, 1989-1992, 1995-1996
  • Member of Australian Swimming Team, 1989-1995
  • Member of Australian Swimmers Commission, 1992-2002
  • Red Dust Role Models – Board Member and Ambassador, 2006 – 2011
  • Australian Sports Medal Recipient, 2000
  • Olympic Swimming Commentator Network 7, Atlanta 1996, Sydney 2000, Athens 2004

 

Stephanie Moorhouse (Executive Member)

  • Olympian – Gymnastics, Athens 2004 
  • Board Member, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Committee Member, Olympians Club of Victoria
  • Bachelor of Business (Sport Management)
  • Bachelor of Exercise and Sport Science
  • Sports Specialist Commentator, Network 10 – 2010 Delhi Commonwealth Games
  • Specialist in educating Australian public on Gymnastics
  • Runner-up, 2013 International Olympic Committee Internship, Switzerland
  • Marketing and Events Administrator, Carlton Football Club
  • Represented Victorian Olympic Council in a series of presentations at the NSM, MCG 
  • Annual presentations to the Victorian (2004, 2005, 2006, 2013) and Tasmanian (2005) Olympic Committee Pierre de Coubertin Awards Ceremony

 

Leon Wiegard OAM (Executive Member)

  • Managing Director, Sportgard Pty Ltd
  • President, Olympians Club of Victoria
  • President, Olympians Club of Australia
  • Board Member, Victorian Olympic Council
  • Director, Julius Patching Foundation Ltd
  • Olympian - Water Polo, 1964 & 1972 Olympic Games
  • Medal of the Order of Australia, 2005
  • Australian Sports Medal, 2000
  • Patron, Victorian Seals
  • President, Community Clubs Association of Victoria
  • Life Member, Victorian Olympic Council
  • Life Member, AFL
  • Life Member, Brisbane Lions (Fitzroy FC)
  • Life Member, Kew Swimming Club
  • Life Member, Portsea Golf Club
  • Life Member, Steel Club of Victoria
  • Life Member, The Carbine Club
  • Life Member, Vingt Cinq Club
  • Life Member, Water Polo Victoria
  • Hall of Fame Inductee PGA (Vic)
  • Hall of Fame , Water Polo Australia

Ramone Cooper (Honorary Officer)

  • National Pathway & Programs Manager, Ski & Snowboard Australia
  • Olympian – Freestyle Skiing - Vancouver 2010
  • Honorary Officer, Victorian Olympic Council
  • Athletes’ Commission Member, Australian Olympic Committee
  • High Performance Advisory Committee Member, Olympic Winter Institute of Australia
  • Performance Manager, 2018 Australian Olympic Winter Team
  • Performance Manager, 2016 Australian Youth Olympic Team
  • Performance Manager, 2014 Australian Olympic Winter Team
  • Young Ambassador, 2012 Youth Olympic Games

STAFF


Maria Cabeliza (State Manager - Victoria)

  • Company Secretary, Julius Patching Foundation Ltd
  • Secretary, Victorian Olympic Council Executive Board 
  • Cluster Manager, 2013 Australian Youth Olympic Festival
  • Duty Village Manager, 2009 Australian Youth Olympic Festival
  • Participant, International Olympic Academy Young Participants Session, 2009
  • Member, VicSport 2009 - current
  • Mentor, NMIT Mentoring Program, 2008- 2011
  • Dual Diploma Event Management & Tourism Operations, 2006
  • Bachelor of Music

OLYMPIANS CLUB OF VICTORIA COMMITTEE MEMBERS

HONORARY LIFE PATRON
Julius L Patching AO OBE (Deceased)

 
Leon Wiegard OAM (President)
1964, 1972 Water Polo - Men's 

 

Peter Doak OAM (Treasurer)
1964 Swimming Bronze Medallist

Maria Cabeliza (Secretary)
VOC State Manager

Stuart Carruthers
1996 Hockey Bronze Medallist

Adrian Costa
1992, 1994, 1998, 2002 Freestyle Skiing

Margot Foster AM
1984 Rowing Bronze Medallist

Belinda Hocking 

Swimming – 2008, 2012, 2016

Mike McKay OAM
1988, 1992, 1996, 2000, 2004 Rowing Dual Gold, Silver and Bronze Medallist

Stephanie Moorhouse
2004 Gymnastics
Anabelle Smith 

Diving – 2012, 2016 Bronze

Mark Turnbull OAM
2000 Sailing Gold Medallist

 



















EDUCATION COMMISSION MEMBERS

COMMISSION CHAIR
Sarah Burns 
Senior Education Improvement Leader
Department of Education and Training 

 

COMMITTEE MEMBERS

Department of Education and Training 
Howard Louis
State Championships Officer, School Sport Victoria

Nicholas Mooney
Strategic Manager, School Sport Victoria

 

Olympians
Erin Walklate
2008 Badminton

Rayoni Nelson
2000 Badminton

Victorian Olympic Council Executive Board
Steve Moneghetti AM (Vice President)
2000, 1996, 1992, 1988 Athletics Olympian

Linley Frame
1992 Swimming Olympian
Secondary Education Sector
Vicki Hoban
Lowther Hall Anglican Grammar School

Victorian Olympic Council Constituent Bodies
Grant Cosgriff
Executive Director, ‎Triathlon Victoria

Maria Alexiadis
Executive Member and Secretary, Karate Victoria

Robyn Miller 
Executive Member, Swimming Victoria

Victorian Institute of Sport
Ashley Gillespie
Communications & Marketing Coordinator
Government and/or Non-Government Sector
Luke Soulos
Executive Officer, APS Sport

Jennifer White
Teacher, Toorak Primary School &
2004 Pierre de Coubertin Recipient
Victorian Olympic Council  

Maria Cabeliza
State Manager - Victoria