Live Stream

10 Channels Streamed Until 19 October

On this page you will see content published in the order below. Click on the respective link to jump between sections:

24/7 Stream - 10 Channels to Choose From

Choose between the 'Live' and 'VOD' (video on demand) tabs in the top left corner of the window below.

  • Live: When you select the 'Live' tab, scroll down to the bottom of the window to see the next available programs. Click to select which of the 10 channels you would like to watch
  • VOD: Click the 'Video List' and scroll through the videos. Click to select the video you would like to watch

Please note, the footage is provided by the Olympic Channel. The schedule below is subject to change without notice.

24/7 Stream Program Schedule

The events listed below are listed by sport. If an Australian athlete is competing (or set to compete pending qualification) the event is bold.

All times are Australian Eastern Daylight Time (AEDT). Please note, events and timings are subject to change with no prior notice.

Ceremonies

Day - Date – Time – Event
  • FRIDAY 19 Oct – 09:25 – Closing Ceremony

Highlights

Day - Date – Time – Event
  • TUESDAY 16 Oct – 23:00 – IOC Youth Olympics Daily Highlights Show
  • WEDNESDAY 17 Oct – 16:00 – IOC Youth Olympics Daily Highlights Show
  • WEDNESDAY 17 Oct – 23:00 – IOC Youth Olympics Daily Highlights Show
  • THURSDAY 18 Oct – 17:15 – IOC Youth Olympics Daily Highlights Show
  • THURSDAY 18 Oct – 23:00 – IOC Youth Olympics Daily Highlights Show

Archery

Day - Date – Time – Event
  • TUESDAY 16 Oct – 23:55 – Women’s Recurve Individual 1/8 Elimination Round AUS TBC
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:55 – Women’s Recurve Individual Quarterfinals, Semi-finals, Finals AUS TBC
  • DELAYED WEDNESDAY 17 Oct - 10:30
  • WEDNESDAY 17 Oct – 23:55 – Men’s Recurve Individual 1/8 Elimination Round AUS TBC
  • THURSDAY 18 Oct – 03:55 – Men’s Recurve Individual Quarterfinals, Semi-finals, Finals AUS TBC
  • DELAYED THURSDAY 18 Oct - 09:30

Artistic Gymnastics

Day - Date – Time – Event
  • DELAYED WEDNESDAY 17 Oct - 08:15

Athletics

Day - Date – Time – Event
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Men’s 100m
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Women’s Shot Put 3kg
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Men’s Pole Vault
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Men’s Triple Jump
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Women’s Javelin Throw 500g
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Women’s 5000m Race Walk
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Men’s 400m Hurdles (83.8cm) AUS TBC Thomas Throssell
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Men’s 200m
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Women’s Triple Jump
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Women’s 200m
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Men’s Javelin Throw 700g
  • WEDNESDAY 17 Oct – 03:40 – Men’s 110m Hurdles (91.4cm)

Basketball 3×3

Day - Date – Time – Event
  • WEDNESDAY 17 Oct – 01:55 – Men’s and Women’s Quarterfinals AUS Women TBC
  • WEDNESDAY 17 Oct – 04:55 – Men’s and Women’s Quarterfinals AUS Women TBC
  • DELAYED WEDNESDAY 17 Oct - 20:40
  • THURSDAY 18 Oct – 00:55 – Men’s and Women’s Semi-finals and Finals AUS Women TBC
  • DELAYED THURSDAY 18 Oct - 02:35
  • DELAYED THURSDAY 18 Oct - 11:45

Beach Volleyball

Day - Date – Time – Event
  • DELAYED TUESDAY 16 Oct - 10:30
  • WEDNESDAY 17 Oct – 00:00 – Men’s Team Semi-final AUS TBC
  • WEDNESDAY 17 Oct – 05:00 – Women’s Team Semi-final AUS TBC
  • DELAYED WEDNESDAY 17 Oct - 17:00
  • THURSDAY 18 Oct – 00:00 – Men’s Team Bronze and Gold Medal Match AUS TBC
  • THURSDAY 18 Oct – 04:00 – Women’s Team Bronze and Gold Medal Match AUS TBC

Boxing

Day - Date – Time – Event
  • THURSDAY 18 Oct – 03:00 – Men’s Flyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • THURSDAY 18 Oct – 03:00 – Men’s Welterweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • THURSDAY 18 Oct – 03:00 – Men’s Super Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • THURSDAY 18 Oct – 03:00 – Women’s Featherweight Bronze and Gold Medal
  • THURSDAY 18 Oct – 08:00 – Men’s Lightweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • THURSDAY 18 Oct – 08:00 – Men’s Middleweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • THURSDAY 18 Oct – 08:00 – Men’s Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • THURSDAY 18 Oct – 08:00 – Women’s Middleweight Bronze and Gold Medal
  • DELAYED THURSDAY 18 Oct - 13:45
  • DELAYED THURSDAY 18 Oct - 20:45
  • FRIDAY 19 Oct – 03:00 – Men’s Bantamweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • FRIDAY 19 Oct – 03:00 – Men’s Light Welterweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • FRIDAY 19 Oct – 03:00 – Men’s Light Heavyweight 5th Place, Bronze and Gold Medal
  • FRIDAY 19 Oct – 03:00 – Women’s Flyweight Bronze and Gold Medal
  • FRIDAY 19 Oct – 03:00 – Women’s Lightweight Bronze and Gold Medal
  • DELAYED FRIDAY 19 Oct - 05:30

Diving

Day - Date – Time – Event
  • TUESDAY 16 Oct – 23:00 – Men’s 10m Platform Preliminary
  • WEDNESDAY 17 Oct – 07:00 – Men’s 10m Platform Final
  • DELAYED WEDNESDAY 17 Oct - 12:45
  • DELAYED THURSDAY 18 Oct - 08:00
  • FRIDAY 19 Oct – 07:00 – Mixed International Team Final

Futsal

Day - Date – Time – Event
  • THURSDAY 18 Oct – 05:30 – Women’s Bronze and Gold Medal Matches
  • DELAYED THURSDAY 18 Oct - 18:15
  • DELAYED FRIDAY 19 Oct - 00:00
  • FRIDAY 19 Oct – 00:30 – Men’s Bronze and Gold Medal Matches

Karate

Day - Date – Time – Event
  • THURSDAY 18 Oct – 00:00 – Women’s Kumite 53kg Elimination Rounds
  • THURSDAY 18 Oct – 00:00 – Men’s Kumite 61kg Elimination Rounds
  • THURSDAY 18 Oct – 00:00 – Women’s Kumite 59kg Elimination Rounds
  • THURSDAY 18 Oct – 05:00 – Women’s Kumite 53kg Semi-finals and Final
  • THURSDAY 18 Oct – 05:00 – Men’s 61kg Semi-finals and Final
  • THURSDAY 18 Oct – 05:00 – Women’s 59kg Semi-finals and Final
  • DELAYED THURSDAY 18 Oct - 06:35
  • THURSDAY 18 Oct – 23:00 – Men’s Kumite 68kg Elimination Rounds
  • THURSDAY 18 Oct – 23:00 – Women’s Kumite +59kg Elimination Rounds
  • THURSDAY 18 Oct – 23:00 – Men’s Kumite +68kg Elimination Rounds
  • FRIDAY 19 Oct – 05:00 – Men’s Kumite 68kg Semi-finals and Final
  • FRIDAY 19 Oct – 05:00 – Women’s Kumite +59kg Semi-finals and Final
  • FRIDAY 19 Oct – 05:00 – Men’s Kumite +68kg Semi-finals and Final
  • DELAYED FRIDAY 19 Oct - 20:45

Rhythmic Gymnastics

Day - Date – Time – Event
  • WEDNESDAY 17 Oct – 07:00 – Individual All-Around Final AUS

Results & Medal Table

Below you can view the full list of Buenos Aires 2018 results and the latest medal table by clicking on the respective 'Results' and 'Medals' tab within:

Social Media Links

Meet the Australian Team and keep up to date with the latest Youth Olympic Games content on social media, including videos, photos and behind-the-scenes footage:
Logo